كيهان: جامعه را نااميد كنيم / ارتش پهپادي- چريكي- موشكي در سوريه مي‌ماند

#صدای_مخالف (شنبه 10 شهریور 97)
كيهان: جامعه را نااميد كنيم
 

محمد صرفي در سرمقاله روز چهارشنبه روزنامه كيهان با اشاره به وضعيت موجود جامعه و نگراني مسوولان از «نااميدي» در ميان مردم معتقد است كه اتفاقا در مواقعي نيازمند اين «نااميدي» هستيم.

سرمقاله‌نويس كيهان در اين باره مي‌نويسد: «اين روزها اغلب مسوولان كشور از لزوم تزريق اميد به جامعه مي‌گويند و يأس‌پراكني را تقبيح
مي‌كنند.

مسوولان دولتي در صف اول سخنراني درباره ضرورت و فوايد اميد هستند و البته تعجبي هم ندارد، چراكه دولت، دولت «تدبير و اميد» است. اما مردم همان‌قدر كه نيازمند اميد هستند به نااميدي هم نياز دارند! جامعه امروز ما به دلايل مختلف پيش‌تر و بيشتر از اميد، نيازمند نااميدي است. گام اول و پيش‌نياز براي دستيابي به اميد واقعي و سازنده، نااميدي و رها كردن اميدهاي واهي و كاذب است.» به اعتقاد نويسنده «اميد داشتن به غرب» يك «اميد كاذب شبيه ماده مخدر و قرص روانگردان است كه شخص را به دنيايي خيالي برده
و دچار سرخوشي مي‌كند، حال آنكه واقعيت سهمگين و تلخ بيروني در جريان است و كار خود را مي‌كند.»

در ادامه نيز با اشاره به اميدواري‌هاي مردم از برجام معتقد است: «مردم و مسوولان بايد از خيلي چيزها نااميد شوند. مردم بايد از اينكه دولتي بر سر كار آيد و با چوبي جادويي (توافق با غرب، چند برابر كردن يارانه و...) اوضاع را سامان دهد نااميد شوند و بدانند كه بخشي از اين ‌بار نيز بر دوش آنهاست. مسوولان هم بايد از اينكه فلان مقام امريكايي قول داده جبران كند، امضاي فلاني تضمين است، اروپا قول داده و... نااميد شوند. تا وقتي استراتژي دولت صبر و سكوت و اميد به نتايج انتخابات امريكا و رفتن ترامپ است، توقع و انتظار كدام حركتي را براي حل مشكلات مي‌توان داشت؟»

نويسنده كيهان در انتها نيز به ماجراي كاشتن سكه‌ها در داستان پينوكيو اشاره كرده و مي‌نويسد: «اميد كاذب داشتن، حكايت پينوكيو است كه با مشورت روباه مكار سكه‌هاي خود را كاشت تا فردا درخت سكه سبز شود و خوشه‌هاي طلا بچيند! پينوكيو، روباه مكار و وعده درخت سكه فقط در كارتون نيست و از زندگي شخصي گرفته تا مقياس يك كشور مي‌تواند تكرار شود.»

آن‌طور كه پيداست رفته‌رفته قرار است نگاه‌ها
در مورد برجام تغيير كند. به اين معنا كه اگر تا پيش از آن به‌دنبال تعهدات امريكا در برجام بوديم يا از اروپا مي‌خواستيم تا نقض تعهدات ترامپ را جبران كند، حالا تلاش براي نااميدسازي و رها شدن دولت در ميان مشكلات در دستور كار است.

ارتش پهپادي- چريكي- موشكي در سوريه مي‌ماند
هشدارهاي پياپي روسيه از احتمال وقوع يك حمله شيميايي جديد در سوريه كه مخالفان ممكن است به اسم دولت اسد تمام كنند، در كنار خبرهاي روسيه از احتمال حمله امريكا به سوريه، در هفته اخير به‌طور بي‌سابقه‌اي افزايش يافته است. در عين حال ترامپ در داخل امريكا با مشكلاتي روبه‌روست.

از همين زاويه مهدي محمدي نويسنده روزنامه وطن ‌امروز در يادداشتي به تحليل اين مساله پرداخته و مي‌نويسد: «مطابق سنت كلاسيك جمهوري‌خواهان براي كاهش فشار داخلي به يك شلوغ‌كاري در خارج از مرزها نياز دارند.» علاوه بر امريكا، منابع خبري نزديك به اصولگرايان از آرايش جنگي اسراييل در بلندي‌هاي جولان خبر داده‌اند.

محمدي همچنين به عمليات جديد در استان ادلب سوريه اشاره كرده، خبر مهمي كه در لابه‌لاي نوشته خود مستتر است را آشكار كرده و از ناكامي مذاكرات بر سر حضور ايران در سوريه خبر مي‌دهد: «دليل سوم پاكسازي كامل جبهه جنوبي و ناكام ماندن كامل مذاكرات با روس‌ها براي تعديل حضور ايران در سوريه است.

روس‌ها صراحتا به امريكا و اسراييل گفته‌اند نه مي‌خواهند و نه مي‌توانند حضور ايران در سوريه را محدود كنند. از اين منظر اصرار اسراييل بر اين است كه امريكا بقاي اسد را مشروط به عدم الحاق سوريه به محور مقاومت ضداسراييلي كند. امريكا از طريق استفاده نمايشي از گزينه نظامي احتمالا درصدد اثرگذاري روي اسد است تا در تبديل جبهه جنوبي به زيرساخت جديد مقاومت عليه اسراييل احتياط كند.

نويسنده در ادامه ضمن «كم‌اثر» و«نمايشي» بودن حمله احتمالي امريكا به سوريه آنها را تهديد مي‌كند كه «اگر اهداف ايراني يا روس مورد حمله قرار گيرند، امريكا مستقيما و به سختي هزينه خواهد پرداخت.» در ادامه نيز به اسراييل خطاب مي‌كند: «اسراييل هم كه صحنه‌گردان اين بازي است بايد تثبيت ارتش پهپادي- چريكي- موشكي مقاومت در مرز سرزمين‌هاي اشغالي را از همين حالا قطعي بداند.»

گفتني است تاكيد او بر حضور «پهپادي، چريكي و موشكي» ايران در سوريه همان نقاطي است كه اسراييل در سوريه بر آن تاكيد زياد داشته و حملاتي از جمله حمله به پايگاه هوايي T٤ كه منجر به شهادت چند تن از ايرانيان شد، با هدف برچيده شدن اين پايگاه‌ها صورت گرفت. اسراييل مدعي بود كه ايران از اين پايگاه‌ها براي حمله پهپادي به اسراييل استفاده مي‌كند.
http://www.etemaad.ir/Default.aspx?NPN_Id=1077&PageNO=2#منبع: http://rasadrahbord.blogfa.com/